Polovina čechů má dluhy

Téměř polovina Čechů splácí nějaký úvěr. Což je poměrně překvapivé číslo. Je vidět že žít na dluh je nás přitom běžné. S dluhem se dá bezproblémů žít jestliže máte zaměstnání, ale ne vždy je toto pravidlem. Zhruba třetina dlužníků nemá žádné zaměstnání a své půjčky splácí v lepším případě pomocí sociálních dávek, v horším případě je vytlouká dalšíma půjčkama či je nesplácí vůbec. A jak jste na tom vy? Zvládáte dluhy řádně splátit, nebo už vám přerůstají přes hlavu?

 

Problém bývá žití na venkově

Zajímavou skutečností je že problém dlužníků bez zaměstnání je nejčastější na venkově. Souvisí to s tím, že na menších vesnicích se obtížně shání nové zaměstnání a půjčky jsou obvykle dlouhodobá záležitost. Proto když u dlužníka dojde ke ztrátě zaměstnání, tak ne vždy se mu podaří najít nové a rázem může být v prodlení se splácením. Přesto má v plánu 17 % zadlužených lidí si vzít si další úvěr.

Kdo si nejvíce půjčuje?

Půjčku má téměř stejný počet mužů i žen, nejčastěji v nejlepším produktivním věku, tedy ve věku 35 až 44 let. Nejčastěji si půjčují lidé z menších obcí do jednoho tisíce obyvatel, nejméně pak Češi žijící ve velkých městech mající nad půl milionu obyvatel. Což je defakto pouze Praha, ale čísla jsou počítána statisticky. Průměrná zadluženost Čechů v rámci spotřebních úvěrů (tedy bez zahrnutí hypoték) není velká ač většina medií tvrdí opak a muži v průměru dluží kolem 28 tisíc korun, ženy méně než 25 tisíc korun.

Vedle spotřebních úvěrů si též Češi často půjčují na bydlení, čemuž nahrává velmi dobrá ekonomická kondice a tímpádem i nižší nezaměstnanost ve velkých městěch. Expanze hypoték i mírně zaskočila ČNB a ta z obavy z hypotečního přehřátí trhu vydala omezení pro výši hypotečních úvěrů.

Leave a Reply