Konec dostupných hypoték

Již od 1. dubna platí nová doporučení České národní banky, která omezí 95% hypotéky. Co to v praxi znamená? Nově si budete moci půjčit maximálně 90%, ale pouze pokud’ jste prověřeným klientem s velmi dobrou úvěrovou historii. Banky jsou nyní tlačení k tomu aby vysokoprocentní hypotéky razantně omezili. Banky totiž budou moci poskytovat 80 až 90° hypotéky jen do 15 % objemu všech svých hypotéčních úvěrů.

Co to bude znamenat v praxi?

V praxi to bude znamenat že drtivá většina žadatelů nebude mít šanci získat hypotéku na více než 80% LTV (výše zástavy nemovitosti). Některé banky se tímto doporučením již pár měsíců řídí a vysokoprocentní hypotéky poskytují zřídka. A jestliže je poskytnou tak za výrazně vyšších úrocích než je standartně nabízeno. Též požadují podstatně vyšší příjem než je obvyklé. Tato nová praxe ovšem otvírá nové dveře do šedé zony půjček oproti nemovitostní zástavě. Pokud člověk vyhlédnutou nemovitost chce, tak si ji pořídí bez ohledu na to, zda mu to komplikuje nějaké doporučení od ČNB.

Nové omezení donutí klienty hledat i jiné cesty například v mimobankovní sféře a zvýší tím riziko své platební schopnosti, protože úroky budou vyšší a bude též platit dva úvěry najednou. Doložit 24 % z vlastních zdrojů (20 % kupní cena + 4 % daň z nabytí nemovité věci) nebude pro mnoho žadatelů o hypotéku vůbec možné.

Leave a Reply