Exekuce hrozí každému

Exekuce je dnes fenomén který se dotýká téměř každého z nás. Stačí se podivat na nedávné zjištění Ekumenické akademie a organizace Otevřená společnost. Alarmující situace je na severozápadě čech kde má exekuci opravdu mnoho lidí.

Úplně nejhorší situace je ve městěch Most, Ústí nad Labem a Chochomutov. V těchto městěch je v exekuci téměř každý třetí člověk a v menších městech je to kolikrát i horší. Když se do čísel započte i venkov tak situace není tak hrozná jako ve městech, ale i tak je alarmující.

Tak například v Ústeckém kraji je to 17 % či Karlovarského kraje (16 %) je vysoký podíl obyvatel v exekuci rovněž v Libereckém kraji (12 %). Jednoznačně nejhůře jsou na tom okresy Most, Ústí nad Labem a Chomutov. Naštěstí jsou kraje které jsou na tom lépe jako například Vysočina (6 %), Zlínský (6 %) a Pardubický kraj (7 %). Což ale není dobrá zpráva pro lidi v exekuci z těchto krajů, protože to znamená že má na ně exekutor více času.

Dnes je u nás vedeno 4,5 milionu exekučních řízení. Naštěstí není polovina obyvatelstva v exekuci, je množství lidí které mají více exekucí. Průměrně člověk v exekuci dluží 75 tisíc korun. Do exekuce člověk obvykle nespadné pro nízkou finanční gramotnost, ale díky souhře více faktorů. Nejčastěji to bývá kombinace ztráty zaměstnání, bydlení a následného rozvodu. To bývá spouštěčem událostí kdy na počátku stojí neschopnost dostát svým závazkům a končí to zvonením od exekutorů. Z výzkumu též vyplynulo že exekuce mají lidi jak v důchodovém věku, tak i podnikatelé či úřednici, ale i mnohdy vysokoškolsky vzdělní lidé u kterých bychom tento problém nečekali.

Exekuce ma na lidi mnohdy drtivý dopad. Nezřídka trpí depresemi a šetří na jídle, což se dříve či později odrazí i na jejich zdravotním stavu.

Poslanci jednají o nových pravidlech pro oddlužení

Chystá se totiž novela insolvenčního zákona která by měla usnadnit splácení dluhů. Nově by se do procesu mohlo vstupovat bez ohledu na výši dluhu. Dále chce ministerstvo spravedlnosti odstranit stávající podmínku, podle které dlužník má být schopen uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů. Též se uvažuje o prodloužení doby insolvence na 7 let

Leave a Reply